Glutatyon

Glutatyon Nedir?

Glutatyon Nedir?

Glutatyon günümüzde en güçlü antioksidanlardan biridir. İnsan bedeni bir bütün olarak ele alındığında  herhangi bir hormonun ya da enzimin eksikliği bir çok sağlık sorununa yol açarak bazı proeblemleri beraberinde getirir. Glutatyon da eksikliği durumunda bazı sorunlara ve sıkıntılara yol açan antioksidanlardandır. Günümüzde maalesef insanlar doğal beslenme ve doğal yaşam koşullarından uzak olarak hayatını sürdürmek zorunda kalmaktadır. Bu sadece şehir yaşamının yol açtığı bir durum değildir. Ne kadar dikkat ederske edelim organik olduğu iddia edilen ürünleri tüketsek bile kullandığımız neredeyse her besinde dışarıdan müdahale edilen horomonlar bulunmaktadır. Kullanılan bu hormonlar yüzünden insan sağlığını etkileyen olumsuz durumlar ortaya çıkmakta ve özellikle kanser hastalıkları hızla artmaktadır.Kanser gibi önemli hastalıkların ortaya çıkmaması için genetik faktörler bir yana bırakılırsa insanların sağlıklarına maksimum derecede dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu antioksidan mitokondrinin sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar. İnsan vücudunda sağlığı bozulmuş olan mitokondri ise doğrudan kanser nedenlerinden biri olarak kabul görmektedir.

Glutatyon Eksikliği Nedir?

Glutatyon eksikliği hemen herkeste görülebilen genel problemlerden biridir. Öncelikle insan vücudunda yer alan organların çalışma performansları yaş ile ters orantılıdır. Bu yüzden gençlik yıllarında herhangi bir sıkıntısı yaşayamaya insanlar bile ilerleyen yaşlarda glutatyon eksikliği yaşayabilmektedir. Çünkü karaciğer hormon üretiminde zaman içerisinde etkin şekilde çalışamamaktadır. Bu da otomatik olarak bağışıklık sisteminin güçsüz kalmasına yol açar. Ayrıca vücutta yer alan diğer organların çalışma performansının azalması da glutatyon eksikliği nedir kapsamında incelenmektedir. Glutatyon eksikliği tespit edilen bireylerin bedenleri serbest radikallere karşı güçlü bir korunma da elde edememektedir. Bu nedenlere bağlı olarak uzmanlar hızlı bir tedavi sürecine başlamaktadır. Tedavilerin uygun şekilde yapılması neticesinde oldukça iyi sonuçlar alındığı bilinmektedir.

Glutatyon Ne İşe Yarar?

Beden sağlığının korunmasında insan vücudundaki her parçanın önemli bir rolü bulunmaktadır. Glutatyon da bu bağlamda sadece mitokondri sistemlerinin güncel bir şekilde çalışmasında etkili değildir. Bahsedilen içerik sayesinde insanların kas yapılarında da iyileşme gözlemlenmiştir. Çeşitli besinlerden ya da tedavi şeklinde alınan bu antioksidan sayesinde kas ağrılarında bir azalma yaşanması muhtemeldir. Glutatyon ne işe yarar konusunda yaşlanmayı geciktirici olan etkilerinden söz edilmesi de mümkündür. Bunun yanı sıra insanların rahatsızlanmalarında ya da geçirilen bir hastalığın derecelerinin ne boyutta ilerlediğiyle alakalı olarak bağışıklık sisteminde önemli bir rolü bulunmaktadır. Glutatyon takviyesi doğru ve yeterli bir şekilde alınırsa bedendeki bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı olan direncinin de büyük oranda arttığının altı çizilmektedir. Peki, hangi besinlerde bağışıklık sistemini güçlendirecek olan glutatyon bulunmaktadır?

Glutatyon Hangi Besinlerde Var?

  • Glutatyon üretiminde etkili olan organ karaciğerdir. Bu neden yüzünden karaciğerin son derece sağlıklı olması demek glutatyon üretiminin armasında etkin olan madde başlıklarından biridir. Fakat bazı insanlar sağlıksız şekilde beslendikleri için karaciğerleri yeteri kadar antioksidan üretimi gerçekleştirememektedir. Üretimlerin yetersiz olması halinde ise medikal desteklerle üretim artırılmaya çalışılmaktadır. Bunun yanı sıra sağlıklı yaşam için doğal yöntemlerle kandaki oranının artırılması da mümkündür. Uzmanlar bu alanda özelikle kükürt bakımından zengin olarak kabul gören besinlerin tüketilmesini önermektedir. Sarımsak ve soğan ise kükürt bakımından zengin olan besinler listesinin en başında gelir. Glutatyon olan besinler listesindeki diğer alternatifler yine ülkemizde tüketimi son yıllarda artan brokoli, radika ve su teresinden oluşmaktadır. Mercimek, lahana, karnabahar, kuşkonmaz gibi besinlerin düzenli şekilde tüketilmesi halinde de vücutta glutatyon oranlarının artırıldığı bilinmektedir. Ancak bu besinlerin tüketim oranlarında çok abartıya kaçmamak da son derece önemidir.

Glutatyon Tableti Nedir?

Piyasada insanların bağışıklık sistemini güçlendiren pek çok takviye bulunması mümkündür. Glutatyon tableti de bu aşamada işlevselliğini devam ettiren takviyelerden biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle son yıllarda kanserin yanı sıra salgın hastalıklarda görülen bu artış online sistemlerden veyahut eczanelerden temin edilebilen tablet taleplerinin artmasını sağlamıştır. Tablet konusunda pek çok farklı markanın ürünlerinin temin edilmesi de mümkündür. Bu konuda dikkat edilmesi istenen şey ürünlerin içerikleridir. Çünkü ne yazık ki bazı ürünlerde istenmeyen içeriklerin bulunduğu bilinmektedir. Takviyeden önce bir uzmana danışılması da en önemi konu başlıklarındandır. Çünkü uzmanlar genellikle yapılacak olan bir test neticesinde vücudun bağışıklık sistemini etkileyen ya da destekleyen ek medikallerin kullanımını uygun bulmaktadır. Üstelik bu sayede kullanımlar neticesinde meydana gelebilecek olumsuzlukların da önüne geçilir.

Glutatyon Tedavisi Nedir?

Hekimlerin tedavi konusunda hastalara farklı önerilerde bulundukları bilinmektedir. Önerilerde hastaların ihtiyaçlarından sağlık durumlarına kadar pek çok alternatif gündeme gelmektedir. En doğru kararlar hekimler tarafından öneri olarak sunulmaktadır. Bireylerin de onaylarının ardından tedaviye başlanmaktadır. Tedavi kapsamında bir üst başlıkta da belirtilen tabletler ilk tercihlerden biridir. Ancak tercihler tabletlerle sınırlı değildir. Özellikle son yıllarda gelişen tıp teknolojileri tedavide en hızlı yanıt verici olan sistemlerin gündeme gelmesini sağlamıştır. Bu bağlamda ise tedavinin damardan verilenleri uygulanmaya başlamıştır. Glutatyon tedavisi nedir alternatiflerine geçmeden önce hekimlerin özellikle beslenme destekli hareketleri özendirmeye çalıştıkları da bilinen yöntemlerden biridir. Çünkü glutatyon bulunduran besinler ülkemizde rahat bir şekilde bulunabilmektedir. Üstelik insanlar glutatyon bulunan besinleri ana öğünlerine eklediklerinde otomatik olarak dengeli beslenme adına da bir şeyler de kazanmış olur. Bu sayede sadece vücudun bağışıklık sistemi güçlenmeyecek aynı zamanda daha kaliteli bir yaşam elde edilmiş olacaktır.

Damardan Glutatyon Tedavisi Nedir?

Damardan glutatyon tedavisi özel kliniklerden temin edilebilecek olan içeriklerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu tedavi için uzman önerilerinden sonra bir hazırlık süreci yaşanmaktadır. Dışarıdan alım olarak da bilinen damardan tedavi de bir serum oluşturulmaktadır. Serumun içerisinde yer alan bileşimlerin tozları yurtdışından özel olarak temin edilmektedir. Tedavi kararının alınmasından sonra ise ithal edilen tozun serum haline getirilme aşamasına gelinmektedir. Karışım hazır hale geldiğinde bireylere damar yolu açılarak takviye başlamaktadır. Serumun bitmesi ortalama olarak onbeş ila yirmi dakika sürebilir. Glutatyon tedavi yöntemlerinden olan damardan alımın tekrar süresi için ise genellikle 1-2 hafta verilmektedir. Fakat bazı durumlarda on iki seansa kadar çıkabilen takviyelerde haftada iki alım yöntemi de uygulanabilir. Bu sayede bireylerin durumlarına görene en etkili ve en faydalı sonuçlara erişim sağlanması hedeflenmektedir.

Glutatyonu Kimler Kullanır?

İnternet sistemlerinin gelişmesinden sonra bireylerin glutatyon kullananlar tarafından yapılan yorumlara anında erişim sağlamaları mümkün hale gelmiştir. Bu sayede tedavi olmayı düşünenlerin ya da tedavi alacak olanların, daha öncesinde deneyim elde etmiş olan insanların tecrübelerini bireysel olarak tartışması  sağlanmaktadır. Peki, nedir bu terapinin insan hayatında sağladığı değişimler? Öncelikle en başından beri altı çizilen bağışıklık sisteminin güçlenmesi tedavinin ilk yararlarından biri olarak kabul görmektedir. Üstelik uygulama sayesinde bir hastalık için aktif olarak  tedavi sürecinde olanların iyileşmelerinde takviye etmen sağlamaları da mümkün olmuştur. Bunun yanı sıra glutatyon faydalarından olan yaşlanmayı geciktirme de kendini göstermektedir. Özellikle kadınların büyük bir bölümünün bu faydadan bir hayli memnun kaldıkları da bilinmektedir. Sedef hastalığı gibi günlük yaşamı olumsuz olarak etkileyen hastalıklara sahip olanların da bu tedavi ile birlikte yaşam şartlarının daha iyiye gittiğini söylemek mümkündür.